Endonezya Tsunami ve Deprem’de Ağır Bilanço

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda Cuma günü meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide, ölü sayısı bin 203’e yükseldi. 7,5 büyüklüğündeki depremin başta düşünülenden çok daha geniş bir bölgeyi etkilediğini söyleyen yetkililer, çok sayıda kişinin hala yıkılan binaların enkazı altında olduğunu bildirdi


Endonezya’nın Sulawesi adasında 7,5 şiddetindeki deprem ve hemen ardından yaşanan tsunami’de hayatını kaybedenlerin sayısı gittikçe artıyor. Edinilen bilgiye göre 1203 kişi yaşamını yitirdi.

Hala ulaşılamayan birçok afet bölgesi olduğu için can kaybının çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Facianın altndan cinayet gibi bir ihmal çıktı. Endonezya Afet Yönetim Ajansı, tsunami erken uyarı sisteminin 2012 yılından beri çalışmadığını açıkladı.

Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Palu kentlerini 3 ve 6 metre yüksekliğinde tsunami dalgaları vurmuştu.
Endonezya’da deprem ve ardından yaşanan tsunami felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200’e ulaştı. Cumhurbaşkanı Joko Widodo tsunami ve deprem bölgesini ziyaret ederken, hala ulaşılamayan birçok afet bölgesi olması can kaybının yükseleceğine dair endişeleri artırıyor.

YARISININ KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda Cuma günü meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide, ölü sayısı bin 203’e yükseldi. 7,5 büyüklüğündeki depremin başta düşünülenden çok daha geniş bir bölgeyi etkilediğini söyleyen yetkililer, çok sayıda kişinin hala yıkılan binaların enkazı altında olduğunu bildirdi. İletişim kesintisi nedeniyle Donggala bölgesinden henüz net bir bilgiye ulaşılamazken, bölgede altyapı ve toprak kaymaları nedeniyle ulaşımda sorunlar yaşanıyor. Şuana kadar hayatını kaybedenlerin yalnızca 405’inin kimliği belirlenebildi.

endonezya deprem ve tsunami

ASKERLERDEN ‘HAZIRIZ’ CEVABI

Felaketten en çok etkilenen bölge olduğu tahmin edilen Palu’da ise onlarca insanın yıkılan iki otel ve bir alışveriş merkezinin enkazı altında olduğu bildirildi. İnsanların yıkılan binaların altında kalarak ya da 6 metre yüksekliğindeki dev dalgalarla sürüklenerek hayatını kaybettiği felaketin ardından, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo da bölgede yaşanan yıkımı görmek için Palu’ya gitti. Kurtarma faaliyetleri için bölgeye sevk edilen askerlere “Kardeşlerimden gece gündüz çalışmaya hazır olmalarını istiyorum. Hazır mısınız?” diye soran Widodo, “Hazırız!” yanıtını aldı.

Başkan Erdoğan’dan destek mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, felakette hayatlarını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti. Yaralananlara acil şifalar temennisini aktaran Erdoğan, paylaşımında, “Kardeş Endonezya halkının başı sağ olsun. Türkiye, Endonezya’nın yaralarının sarılması için her türlü yardımı sağlamaya hazırdır” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajını hem Türkçe hem de İngilizce olarak paylaştı.

Kontrolör kahraman oldu

Endonezya yaralarını sarmaya çalışırken, depremde hayatını kaybedenlerin çarpıcı hikayeleri de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Depremin merkez üssü olan Palu’da hava trafik kontrolörü olarak görev yapan 21 yaşındaki Anthonius Gunawan Agung’un son uçak iniş yapana kadar kuleyi terk etmediği ve bu nedenle hayatını kaybettiği belirtildi. Agung ülkede kahraman ilan edildi.

Uyarı sistemi bozukmuş

Endonezya’da geçmiş yıllardaki depremlerden sonra kurulan tsunami erken uyarı sisteminin çalışmadığı ortaya çıktı. Ulusal Afet Yönetim Ajansı Sözcüsü Purwo Nugroho, “2012 yılından bu yana tsunami bildirim sistemi çalışmıyor. Bu sistemle tsunamiyi önceden haber verebilir ve can kayıplarını en aza indirebiliriz” dedi.

Bölgede yaşayanlardan gelen bilgilere göre, 29 kişi kayboldu, yaklaşık 17 bin kişi de tahliye edildi.

“Pasifik Ateş Çemberi” olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya’da 26 Aralık 2004’te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.

Türkiye yardıma hazır

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunaminin yol açtığı ağır can kayıpları ve hasardan üzüntü duyulduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, dost Endonezya Hükümeti ve kardeş Endonezya halkıyla dayanışma içinde olup, ihtiyaç duyulabilecek her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve Endonezya halkına içten taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

İHH yola çıktı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı,

Endonezya’nın Sulawesi eyaletinde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak amacıyla yola çıktı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Endonezya’nın Sulawesi eyaletinde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak amacıyla yola çıktı.

Tepkiniz nedir?

Eh işte Eh işte
0
Eh işte
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Bomba Bomba
0
Bomba
Sesli Gül Sesli Gül
0
Sesli Gül
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Faydalı Faydalı
0
Faydalı
İnanmadım İnanmadım
0
İnanmadım
İlginç İlginç
0
İlginç

Benzer Haberler.

Daha Fazlası: Dünya Gündemi

Sakın Kaçırmayın

Send this to a friend