Halife II. Abdülhamid Han’ın vefatı 101. Sene-i devriyesi


Vefatının 101. senesinde Sultan II. Abdülhamid Han’ı saygı ve rahmetle anıyoruz. 10 şubat 2019 Pazar günü Asırlarca 3 kıtaya adaletle hükmeden ulu çınar Devlet-i Aliyye’nin 34. padişahı Sultan II. Abdülhamid Han’ın vefatının 101. sene-i devriyesidir.

Vefat Yılı ve Vefat Yeri : 10 Şubat 1918, Beylerbeyi Sarayı(Milli Saraylar), İstanbul

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Sultan 2. Abdülhamid Hanı anmak adına bir çok söyleşi ve organizasyonlar gerçekleştirilecektir. Bu organizasyonlar sırası ile makalemizde yer almaktadır.

GERÇEKLEŞECEK OLAN ETKİNLİKLER

ANTALYA’da Abdülhamid Han 101’inci ölüm yıldönümü etkinlikleri kapsamında

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Abdülhamid’in 101’inci ölüm yıldönümü etkinlikleri kapsamında skandal bir etkinliğe imza atacak.

Payitaht dizisi oyuncuları Bahadır Yenişehirlioğlu (Tahsin Paşa) ve Hakan Boyav Mahmut Paşa) , düzenlenecek ‘Abdülhamid Han’ı Anmak ve Anlamak’ konulu konferansta konuşmacı olacak.

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi duyurusunda “10 Şubat 2019 Pazar günü saat 19.30’da AKM Aspendos Salonu’nda ücretsiz olan konferansa tüm Antalyalılar davetli” ifadelerini kullandı.

 ÇEMBERLİTAŞ TÜRBESİ Kuranı Kerim Tilaveti icra Olunacaktır.

Osmanlı Torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun Sosyal Medya hesabından yaptığı paylaşım’da aşağıdaki ifadeleri kullanmıştır.

‘’ Dedem Sulan 2. Abdülhamid Han’ın vefatının 101. Sene-i devriyesini tazim ve tekrim maksadıyla 10 şubat Pazar günü saat 09:00’da Çemberlitaş Divanyolu Caddesindeki türbesinde Kuran’ı Kerim tilaveti icra olunacaktır. Müsait olan kardeşlerimizi bekliyoruz inşallah. ‘’

GERÇEKLEŞEN ETKİNLİKLER

TOKAT’da Tokat Tuğva Abdülhamid Han vefatının 101’inci yıl dönümü anma programı


Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının 101. Yıl dönümü anma programına Tarihçi- yazar Prof.Dr Haşim Şahin’ in katılımıyla cuma günü akşam saat 19:00 da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Tüm halkımız davetlidir. Paylaşımı sonrası etkinliğe bir çok vatandaş iştirak etti.

Etkinlikten fotoğraflar

Tokat Tuğva sosyal medya hesabından şu sözler paylaşıldı Abdülhamid Han’ın vefatının 101. Dönümü anma programını Değerli konuğumuz Prof.Dr. Haşim Şahin hocamız ile gerçekletiriyoruz.

ISTANBUL ETKINLIGI Kütüphanede bir gece etkinliği

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Kütüphanede Bir Gece” etkinliği düzenlendi.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği (ORDAF) Genel Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Sakarya Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Azmi Özcan, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan, İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, İstanbul Şehir Ünivesitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tufan Buzpınar, Prof. Dr. Mustafa Budak, Prof. Dr. Coşkun Çakır, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve sanatçı Özhan Eren katıldı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Beyazıt Devlet Kütüphanesinin 2’nci Abdülhamit tarafından 1884 yılında kurulduğunu anımsattı.

Yılmaz, 2’nci Abdülhamit’i anmak ve anlamak için bu programı düzenlediklerini belirterek, “Onu anmak için en güzel yerin de onun kurduğu bu mekan olduğunu düşündük.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan, vefatından 101 yıl geçmesine rağmen 2’nci Abdülhamit’in düşünen zihinlerde hala yer tutmaya devam ettiğine dikkati çekerek, “Abdülhamit Han yaptıkları ve vesile olduklarıyla Türkiye’nin bugününe kadar etki eden bir değerimizdir. Bu kültür mekanının kurulması onun eseridir. Ancak bizler millet olarak değerlerimize ideolojik körlükle bakıyor, seviyorsak ilahlaştırıyor, sevmiyorsak hain ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eraslan, tarihi şahsiyetleri değerlendirirken onların yaşadıkları zamanın şartlarına göre değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

“Kütüphanenin kurulmasına Ruslar sebep oldu”

ORDAF Genel Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun da Osmanlı Devleti’nin bütün sultanları ve devlet adamlarını rahmetle andığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kütüphanenin kurulmasında iki temel etken vardır. Birincisi Ruslar, ikincisi ise Küçük Sait Paşadır. 93 Harbi’nden sonra kaybedilen topraklarımızdaki eserler kaybolmaya başlamış, dönemin sadrazamı Küçük Sait Paşa bu eserlerin kaybolmasını engellemek için bu kütüphanenin kurulmasını padişaha teklif etmiştir. Müsebbibi Küçük Sait Paşa’mızdır. Allah kendisinden razı olsun.”

Kurşun, Beyazıt Devlet Kütüphanesinin bir derleme kütüphanesi olarak kurulduğunu, bugünkü statüsünün de aynı şekilde korunması gerektiğini söyledi.

“İstanbul’da okumanın avantajını kullanın”

Prof. Dr. Mustafa Budak ise Türkiye’nin yakın tarihinin karşıtlık üzerinden okunmasının hem toplumsal hem de siyasal anlamda yanlış olduğunu işaret ederek, sağlıklı bir tarih okumasının ancak bundan sıyrılarak olabileceğini dile getirdi.

Budak, üniversite öğrencilerine tavsiyelerde bulunarak, “Okuduğunuz fakülteler size formel bir diploma kazandırır ama İstanbul gibi bir kültür merkezinde olmanın avantajını kullanırsanız, mütefekkir insanlarla tanışırsanız, hem kendinizi geliştirirsiniz hem de size bunlar 2’nci bir diploma o

larak gelir. Emin olunuz hayatınızı bu ikinci eğitim yönlendirecektir, ben kendi hayatımda bunun çok faydasını gördüm. Bu da ancak bu mekanlara devam etmekle mümkün olmaktadır.” dedi.

Rabbim Emeği geçen herkes’den razı olsun.

Tepkiniz nedir?

Eh işte Eh işte
0
Eh işte
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Bomba Bomba
0
Bomba
Sesli Gül Sesli Gül
0
Sesli Gül
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Faydalı Faydalı
0
Faydalı
İnanmadım İnanmadım
0
İnanmadım
İlginç İlginç
0
İlginç

Benzer Haberler.

Daha Fazlası: Güncel Haberler

Sakın Kaçırmayın

Send this to a friend