İstanbul’da Dolu Uyarısı | Yağış Gece başlayacak

Sigorta şirketleri dolu uyarısı yaptı sms ile bilgilendirme istanbulda dolu uyarısı Salı günü İstanbul genelinde* *süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağışı* beklenmektedir. Hasarı riskine karşı sigortalılarınızı uyarmanızı ve araçlarını dolu yağışına karşı güvenli bir alanda tutmalarını, giriş ve bodrum katlarda bulunan sigortalılarımızın da gerekli önlemleri almaları konusunda bilgilendirmenizi rica ederiz.


Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Kahraman İstanbul ve civarı için uyarılarda bulundu. Araç sahipleri dikkat! Ceviz büyüklüğünde dolu uyarısı yapıldı. İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinin bir kısmında süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağacağı belirtildi. Sigorta şirketleri müşterilerini önlem almaları konusunda mesaj yağmuruna tuttu.

ÜSKÜDAR BELEDIYESI VE SIGORTA SIRKETLERINDEN GELEN SON DAKIKA UYARI MESAJLARI …
VATANDASLARIMIZIN DIKKATINE !!!
METEROLOJIDEN ALINAN BILGIYE GORE, YARIN KUVVETLI SAGNAK YAGIS NEDENIYLE ANI SEL, SU BASKINI, YILDIRIM DUSMESI VE KUVVETLI DOLU YAGISI BEKLENMEKTEDIR. OZEL ARACLARIN DOLU YAGISINDAN ZARAR GORMEMESI ICIN KAPALI ALANLARDA MUHAFAZA EDILMESI ONERILMEKTEDIR.
*DOLU UYARISI*
Axa Sigorta Bölge Müdürlüğü
Değerli acentemiz ;
*Salı günü İstanbul genelinde* *süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağışı* beklenmektedir.
Hasarı riskine karşı sigortalılarınızı uyarmanızı ve araçlarını dolu yağışına karşı güvenli bir alanda tutmalarını, giriş ve bodrum katlarda bulunan sigortalılarımızın da gerekli önlemleri almaları konusunda bilgilendirmenizi rica ederiz.

Daha önce 27 Temmuz 2017’de yağan dolu mega kenti felç etmişti. İstanbul’da yağan bu dolu, birçok araca ve binalara büyük zarar vermişti. Bugün ve yarın için yapılan dolu uyarısının ardından İstanbullular teyakkuza geçti. Arabası olan herkes kapalı garaj aradı. Geçen seneki gibi araçlarının zarar görmesini istemeyen bazı vatandaşlar araçlarının üzerine halı, kilim, karton sererek önlem aldı.

“Marmara genelinde sıcak hava ve poyrazla Karadeniz’den nem taşınımı varken, yukarı seviyelerden alçak merkez ve serin hava yaklaşıyor. Yüksek nem ve düşey sıcaklık profili, Marmara genelinde gök gürültülü fırtınalar için uygun koşullar oluşturuyor. Bunlar dar alanlarda sağanak geçişleri şeklinde görüleceğinden, hangi saatte tam olarak nerede yağış düşeceği şimdiden tahmin edilemez ama İstanbul’da koşulların uygun olduğu bölge içerisinde yer alıyor”

‘UYARILAR TAKİP EDİLMELİ’

Kahraman, “Eldeki verilere göre bölgede sıradan gök gürültülü fırtınaların dışında, süper hücreli fırtına oluşumu da ihtimal dahilinde. Bunlar yine dar alanlarda ceviz büyüklüğünde dolu üretebilir, yerel sellere neden olabilirler. İlle olacak demiyorum, bunu kimse söyleyemez, ama çevre koşulları bu tip hadiselerin görüldüğü durumlara uygunluk gösteriyor. Hortum ihtimali zayıf” açıklamasını yaptı.

Kahraman, “Yarın özellikle Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölümü’nde Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarıları takip edilmeli” dedi.

GEÇEN YIL BÜYÜK HASARA NEDEN OLMUŞTU

İstanbul’da geçen yıl 27 Temmuz’da meydana gelen ve yaklaşık 20-25 dakika süren şiddetli dolu yağışı nedeniyle megakentte trafik durma noktasına gelmiş, binlerce araçta ve binalarda ciddi hasarlar oluşmuş, hava trafiğinde de aksamalar meydana gelmişti.

Meteroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yurdun

kuzeybatı kesimlerinde bugün Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışın etkisine girmesi bekleniyor.

istanbul’da daha önce yağan dolu’da çekilmiş resimler

Tepkiniz nedir?

Eh işte Eh işte
0
Eh işte
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Bomba Bomba
0
Bomba
Sesli Gül Sesli Gül
0
Sesli Gül
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Faydalı Faydalı
0
Faydalı
İnanmadım İnanmadım
0
İnanmadım
İlginç İlginç
0
İlginç

Benzer Haberler.

Daha Fazlası: Güncel Haberler

Sakın Kaçırmayın

Send this to a friend